Majstrovstvá Európy Masters 

10.09.2017

Tohtoročné majstrovstvá Európy Masters sa konali v juhovýchodnom Švajčiarsku v meste Engadin, obci St. Moritz okres Maloja. Uvedené mesto sa nachádza v nadmorskej výške 1822 m. V okolí sú krásne lyžiarske strediská a asi 350 km zjazdových tratí. Tento inline maratón je považovaný je jeden z najkrajších svetových maratónov inline. Štartovalo sa v meste Maloja pokračovalo do St. Moritzu, Pontresiny a cieľom v S-Chanfe. Trať pretekov viedla po kvalitných asfaltových cestách uvedených obcí a miest pod Alpami.
Slovenská výprava dorazila do St. Moritzu sobotu podvečer. Privítalo nás veľmi studené a daždivé počasie. Po ubytovaní sme presunuli do centra, kde sa konal otvárací ceremoniál, ktorého sa zúčastnili účastníci všetkých 20 zúčastnených krajín na EM Masters. V kat. U-40 Slovenskú republiku reprezentovala Renáta Karabová.  Vlajkonosičom Slovenskej výpravy bol jej najstarší účastník Miroslav Vaculčiak z INLINE Borievka Žiar nad Hronom. 

V nedeľu ráno, čiže v deň konania maratónu bolo St. Moritzi veľmi nepriaznivé počasie, pretože popri celonočnom daždi, niekedy nad ránom začalo aj husto snežiť. Všetci sme boli nedočkaví a čakali informácie od organizátorov o tom, či sa pretek uskutoční alebo sa posunie čas štartu na neskôr.
V mieste štartu v Maloji bolo tesne pred štartom pretekov husté sneženie spolu s dažďom a teplota okolo nuly. Na trati maratónu boli úseky, kde stála voda na ceste a aj úseky kde bola súvislá snehová pokrývka. Aj napriek nepriaznivým klimatickým podmienkam a extrémnej zime boli preteky v maratóne odštartované presne od 9:00 hod. postupne podľa programu.
Uvedeného maratónu sa zúčastnilo takmer 500 pretekárov z celého sveta. Dokonca aj z Austrálie, Venezuely a iných mimo Európskych krajín. Veľmi veľké množstvo pretekárov po zvážení svojich možností a schopností nenastúpilo na štart a vzdali to bez boja. Niekoľko desiatok ich vzdalo počas pretekov, či už z totálneho vyčerpania, neznesiteľnej zimy, pádu, či iných zdravotných dôvodov.
Všetci Ti, ktorí sa postavili na štart a odštartovali si zaslúžia obrovský obdiv i uznanie. Ani jeden zo slovenských pretekárov, nikdy počas svojej športovej kariéry v takom počasí nepretekali. Bola to naozaj veľká odvaha i statočnosť v takom to extréme. A nakoniec aj obrovský hazard so svojim zdravím. Všetci slovenskí pretekári, ktorí sa postavili na štart prešli aj cieľom maratónu bez vážnejšej kolízie či zranenia. Každý jeden z nich však siahol na dno svojich fyzických i psychických síl, pretože obliecť si dres so slovenským dvojkrížom či klub. dres na takomto Európskom podujatí považujú za obrovskú poctu i česť a bol to pre nich silný zážitok.